Hipoalergiczna, niskotłuszczowa formuła LIGHT o obniżonym poziomie białka (22%) oraz tłuszczu (7%) stworzona na bazie suszonego mięsa ryb oraz lekkostrawnego ryżu. Posiłek wzbogacony wyjątkową kompozycją ziół i nutraceutyków o olbrzymich właściwościach prozdrowotnych. Odpowiednia dla psów ras małych i miniaturowych, sterylizowanych/kastrowanych, z tendencją do otyłości, problemami trawiennymi lub nietolerancją pokarmową.
Otyłość u psów: Jak zapobiegać i leczyć przez dietę?
Choroby cywilizacyjne coraz częściej dotykają również naszych czworonożnych przyjaciół. Otyłość ma wpływ na występowanie wielu chorób, a także na zaostrzenie przebiegu zaburzeń już istniejących. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia cukrzycy, problemów ze strony układu ruchu, stłuszczenia wątroby, zapaleń skóry, problemów z układem oddechowym i sercowo - naczyniowym. Ponadto otyłość zwiększa także ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem podczas zabiegów chirurgicznych.
Jak możemy temu zapobiec i skutecznie leczyć? Kluczowa jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna!
Jak nie dopuścić do otyłości?
- Zbilansowana dieta. Wybieraj karmy lub przygotowuj dla psa posiłki wysokiej jakości, dostosowane do wieku, wielkości i poziomu jego aktywności.
- Unikanie przekarmiania. Otyłość rozwija się gdy ilość dziennie dostarczanej wraz z posiłkami energii przewyższa ilość energii wykorzystywanej przez psa. Stosuj się do zaleceń dotyczących dziennej porcji karmy i nie podawaj nadmiernej ilości przysmaków i dopasuj je do indywidualnych potrzeb psa.
- Uważaj też na przysmaki. Pamiętaj, że przysmaki, jakie podajesz psu także pokrywają część dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Gdy Twój pies miał trening lub dostał dużą ilość przysmaków w ciągu dnia, podaj mu mniejszy posiłek.
- Regularne posiłki. Dawaj psu jeść o stałych porach. Aby unikać podjadania między porami karmienia zrezygnuj z nielimitowanego dostępu do jedzenia.
Jak odchudzić psa?
- Dieta odchudzająca: Skonsultuj się z lekarzem weterynarii bądź zoodietetykiem, aby opracować plan żywieniowy dostosowany do potrzeb Twojego psa. Może on obejmować karmy niskokaloryczne i bogate w błonnik.
- Karmy light. Wybierz karmę o obniżonej zawartości tłuszczu i kaloryczności. Dobrym wyborem będą karmy z dodatkiem sorgo, które zapobiega rozwojowi otyłości, zapewniając uczucie sytości przez długi czas.
- Monitorowanie wagi: Regularnie waż psa i zapisuj wyniki, aby śledzić postępy w odchudzaniu.
- Aktywność fizyczna: Zwiększ ilość codziennych spacerów i zabaw, aby pomóc spalić nadmiar kalorii. Pomocna może okazać się wizyta u psiego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń dla Twojego pupila.
Pamiętaj, że zdrowie Twojego psa zależy w dużej mierze od Ciebie! Dbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną to klucz do zapobiegania otyłości. Zdrowy pies to szczęśliwy pies!