Hips&Joints

Active filters

Na stawy dla psów – jak wspomóc czworonoga?

Wiele czworonogów ma problemy ze stawami, wstawaniem czy problemy z płynnym ruchem. Warto więc zainwestować w specjalistyczne preparaty, które wspomogą pracę kondycję stawów, ścięgien, więzadeł i chrząstek.

Problemy ze stawami u psów

Problemy ze stawami to częsta przypadłość psów, szczególnie u starszych czy ras olbrzymich. Przyczyny mogą być różne. Są niektóre rasy, które z uwagi na swoją budowę mają szczególne predyspozycje w tym kierunku. Im większy pies, tym bardziej podatny jest na urazy, często też dodatkowym problemem jest otyłość. Z tego względu, podstawą w profilaktyce schorzeń stawów jest odpowiednia dieta czworonoga.

Zdarza się też, że problemy psów ze stawami wynikają z ich nadwerężenia. Problem ten dotyka psiaków, które są bardzo aktywne fizycznie lub tych, które z lubością skaczą z kanap, łóżek na podłogę. Weterynarz, do którego się udamy może też sprawdzić czy psiak nie ma problemów hormonalnych, na przykład z przytarczycami. Jeśli problemy ze stawem są następstwem urazu, wskazane jest wykonanie rentgen, USG czy wizyty u psiego fizjoterapeuty. Warto zgłosić weterynarzowi, że nasz pies złapał kleszcza – borelioza przenoszona przez te pajęczaki może objawiać się właśnie problemami ze stawami.

Jak objawia się uszkodzenie stawów u psa? Zauważyć można sztywność, opuchliznę, ból przy dotyku lub ruchu. Pies często kuleje lub unika ruchu.

Jak pomóc psu w problemach ze stawami?

W walce z problemami ze stawami najważniejsza jest profilaktyka. Właściciel powinien zadbać przede wszystkim o utrzymanie odpowiedniej wagi psa. Znaczenie ma tu nie tylko odpowiednia dieta, ale również zmiana trybu życia czworonoga – na przykład zapewnienie mu wystarczającej ilości spacerów dopasowanych od wieku psa. Psiak powinien mieć też odpowiednie warunki – nie można pozwolić na to, aby przemarzał, warto zainwestować w wygodne legowisko.

Do diety czworonoga już od jego pierwszych miesięcy włączyć można odpowiednią suplementację.

Szeroką ofertę specjalistycznych preparatów, które wesprą stawy naszych pupili znaleźć można na stronie https://holista.pl/pl/139-na-stawy-dla-psow  Preparaty te powstają na bazie substancji chondroprotekcyjnych, które wspiera kondycję stawów, ścięgien, więzadeł i chrząstek. Produkt może wzbogacić dietę psa nie tylko w przypadku problemów z poruszaniem się, ale także profilaktycznie. Jakie składniki zawarte są w preparatach na stawy? Znajdziemy tam na przykład siarczan chondroityny i chlorowodorek glukozaminy – wykazują działanie wspomagające rekonwalescencję po zabiegach ortopedycznych, w przypadku uszkodzeń i schorzeń chrząstek lub stanów zapalnych. Z kolei niezdenaturowany kolagen typu II wpływa na wytrzymałość oraz elastyczność ścięgien i więzadeł. Warto wybierać suplementy z witaminą C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. Jeśli pojawiają się objawy schorzeń stawów, konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.