Otyłość u psów: Jak zapobiegać i leczyć przez dietę?

Posted By: Kamil Skorut In: Root On: Comment: 0 Hit: 2619

Choroby cywilizacyjne coraz częściej dotykają również naszych czworonożnych przyjaciół.
Otyłość i nadwaga to najczęstsze zaburzenia żywieniowe, z jakimi boryka się duży odsetek psów, który powiększa się z roku na rok. 

Otyłość ma wpływ na występowanie wielu chorób, a także na zaostrzenie przebiegu zaburzeń już istniejących. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia cukrzycy, problemów ze strony układu ruchu, stłuszczenia wątroby, zapaleń skóry, problemów z układem oddechowym i sercowo - naczyniowym. Ponadto otyłość zwiększa także ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem podczas zabiegów chirurgicznych. 

Jak możemy temu zapobiec i skutecznie leczyć? Kluczowa jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna!

Jak nie dopuścić do otyłości?

  1. Zbilansowana dieta. Wybieraj karmy lub przygotowuj dla psa posiłki wysokiej jakości, dostosowane do wieku, wielkości i poziomu jego aktywności.
  2. Unikanie przekarmiania. Otyłość rozwija się gdy ilość dziennie dostarczanej wraz z posiłkami energii przewyższa ilość energii wykorzystywanej przez psa. Stosuj się do zaleceń dotyczących dziennej porcji karmy i nie podawaj nadmiernej ilości przysmaków i dopasuj je do indywidualnych potrzeb psa. 
  3. Uważaj też na przysmaki. Pamiętaj, że przysmaki, jakie podajesz psu także pokrywają część dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Gdy Twój pies miał trening lub dostał dużą ilość przysmaków w ciągu dnia, podaj mu mniejszy posiłek. 
  4. Regularne posiłki. Dawaj psu jeść o stałych porach. Aby unikać podjadania między porami karmienia zrezygnuj z nielimitowanego dostępu do jedzenia. 

Jak odchudzić psa?

  1. Dieta odchudzająca: Skonsultuj się z lekarzem weterynarii bądź zoodietetykiem, aby opracować plan żywieniowy dostosowany do potrzeb Twojego psa. Może on obejmować karmy niskokaloryczne i bogate w błonnik. 
  2. Karmy light. Wybierz karmę o obniżonej zawartości tłuszczu i kaloryczności. Dobrym wyborem będą karmy z dodatkiem sorgo, które zapobiega rozwojowi otyłości, zapewniając uczucie sytości przez długi czas.
  3. Monitorowanie wagi: Regularnie waż psa i zapisuj wyniki, aby śledzić postępy w odchudzaniu.
  4. Aktywność fizyczna: Zwiększ ilość codziennych spacerów i zabaw, aby pomóc spalić nadmiar kalorii. Pomocna może okazać się wizyta u psiego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń dla Twojego pupila.

Pamiętaj, że zdrowie Twojego psa zależy w dużej mierze od Ciebie! Dbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną to klucz do zapobiegania otyłości. Zdrowy pies to szczęśliwy pies!