Karmy Hypoalergiczne dla psa

Posted By: Obsługa Klienta In: Root On: Comment: 0 Hit: 325

Przeczytaj kiedy stosować karmy hypoalergiczne 

Karma hypoalergiczna dla psów jest pożywieniem stosowanym w przypadku żywienia zwierząt z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi lub nawracającymi problemami trawiennymi. Świadomość ludzi dotycząca jakości podawanego pokarmu dla zwierząt jest coraz większa, stąd też wzrastająca popularność karmy hypoalergicznej. Czy alergia i nietolerancja jest tym samym? A jeśli nie, to czym się różni? I co dokładnie oznacza ta hypoalergiczna karma dla psów i kiedy zacząć jej stosowanie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Karma hypoalergiczna dla psów stosowana jest w przypadku wystąpienia różnego rodzaju objawów alergii, a także nietolerancji pokarmowej.
W składzie karmy klasy super premium nie znajdziesz żadnych składników, które są częstymi alergenami i wywołują problemy zdrowotne psów.
Specjaliści zgodnie uważają, że karma hypoalergiczna dla psów nie musi być stosowana profilaktycznie u każdego z czworonogów, są jednak rasy bardziej narażone na występowanie różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych.
Niezwykle ważne jest pamiętanie o pilnowaniu, by zwierzę nie zjadło niczego w trakcie posiłków domowych, imprez czy spacerów.

Hypoalergiczna karma dla psów – kiedy stosować?

Zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt coraz częściej mamy do czynienia zarówno z alergiami, jak i nietolerancjami pokarmowymi. Wiele osób używa tych dwóch terminów zamiennie, raz mówiąc alergia, a raz nietolerancja. Nie jest to jednak właściwe, obie te przypadłości są czymś innym. A czym dokładnie?

Alergia to reakcja układu immunologicznego na alergen. Alergen zaś to czynnik szkodliwy, a może nim być np. pyłek lub składnik spożywczy. U zdrowego organizmu obecność danego czynnika nie wywoła żadnej reakcji, jednak w przypadku alergika może stać się przyczyną właśnie reakcji alergicznej i poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Nietolerancja pokarmowa natomiast ma miejsce, gdy w organizmie brakuje enzymu rozkładającego jakiś składnik czy związek, np. laktozę. Pokarm nie ulega wtedy całkowitemu rozkładowi i zalega w jelitach oraz układzie pokarmowym. Przyczynia się to do pojawiania się nieprzyjemnych odczuć, dyskomfortu i dolegliwości zdrowotnych.

Gdy zaobserwujesz u swojego psa jakieś niepokojące objawy czy zachowania, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Możliwe, że konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej w celu diagnostyki alergii lub nietolerancji. Niestety niezwykle trudno odseparować jeden składnik z karmy dla zwierząt. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie hypoalergiczna karma dla psów. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

- wygrywanie łapek
- częste drapanie się
- nadpobudliwość
- zacieki pod oczami
- zapalenie skóry
- łojotok
- pokrzywka
- biegunka
- gazy
- wylizywanie
- utrata masy ciała.

Częstą przyczyną tego typu psich problemów są składniki znajdujące się w karmie dla zwierząt. Co może być przyczyną alergii i nietolerancji co znajdziemy w popularnych karmach?

- Konserwanty
- kukurydza
- soja
- wołowina
- mleko krowie
- produkty mleczne
- pszenica i inne zboża
- kurczak.

Z myślą o psiakach borykających się z problemami alergii i nietolerancji powstałą hypoalergiczna karma dla psów. 

Karma hypoalergiczna – skład

Wiesz już czego w karmie hypoalergicznej nie znajdziesz. W takim razie, co w niej jest? Najczęściej karma premium dla psów zawiera w składzie ryby, takie jak łosoś, śledź czy flądra, które stanowią doskonałe źródło przyswajalnego białka. Ryby z kontrolowanych i sprawdzonych łowisk dostarczają psu kwasów Omega. Dodatkiem zarówno smakowym, jak i źródłem witamin i mikroelementów są owoce, najlepiej z lokalnych, polskich sadów. Przykładem jest Hypoalergiczna karma z łososiem dla małych ras 12 kg (https://balticapets.pl/pl/produkty/73-baltica-salmon-hypoallergenic-male-rasy-12kg-5903999105020.html). Jest to karma super premium dla psów z łososiem, zawierająca jedno źródło białka, co jest niezwykle istotne przy nietolerancjach pokarmowych.

Jak wybrać dobrą karmę hypoalergiczną?

Dobranie właściwej karmy dla swojego psa jest pracochłonne. Wymaga to czasu, a także zakupienia kilku rodzajów karmy i testowania. Karma premium dla psów zazwyczaj kosztuje znacznie więcej niż marketowa. Za tym stoją koszta badań i lata konsultacji ze specjalistami, a także wysokiej jakości składniki. Doskonałym sposobem jest wypróbowanie karmy w opakowaniu 1kg, niewielka torebka wystarczy, by przetestować zarówno tolerancję organizmu zwierzęcia, jak i jego preferencje smakowe.

Karma hypoalergiczna jako profilaktyka?

Wiele osób wpada na pomysł, by profilaktycznie karmić swojego psa karmą hypoalergiczną. Chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych kłopotów zdrowotnych. Specjaliści są jednak zgodni, że karma hypoalergiczna nie musi być stosowana w przypadku każdego psa bez żadnego powodu. Jednak są pewne razy psów, które mają genetyczne predyspozycje do pojawiania się u nich nietolerancji pokarmowych. Są to m.in.:

- maltańczyki
- west highland terriery
- samoyedy
- cocker spaniele
- labradory
- amstaffy

Najczęściej kłopoty z nietolerancją są u nich diagnozowane przed upływem pierwszego roku życia. Wtedy warto zainteresować się karmą hypoalergiczną dla szczeniąt, stopniowo przechodząc przez te dla juniorów i psów dorosłych. Wszelkie wskazówki dotyczące wielkości i częstości podawanych porcji znajdziesz na opakowaniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Niezwykle istotne jest pilnowanie zwierzęcia z nietolerancją czy alergią na spacerach, imprezach rodzinnych i posiłkach. Często nieświadomi goście czy dzieci domowników chcą się dzielić z piaskiem swoim posiłkiem. Równie często na spacerach napotkane osoby, proponują smaczki przygotowane dla swoich psów. Niestety taka drobna uprzejmość może skończyć się dla naszego pieska nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.