Śledź - zdrowy bo tłusty

Śledź występuje we wschodniej części Bałtyku, dorasta do 24 cm długości i żyje około 20 lat. Śledzie są rybami pelagicznymi zaliczanymi do ryb tłustych. To, że są tłuste nie oznacza  jednak, że są one bardzo kaloryczne ponieważ  100 g śledzia dostarcza niecałe 160 kcal.  Największą zaletą śledzi jest to że ok. 70 proc. ich tłuszczu stanowią prozdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe (100 g śledzia dostarcza 1,2 – 1,7 g kwasów omega 3).

Kwasy Omega-3 wpływają korzystnie między innymi na pracę układu krążenia i mózgu. Wzmacniają kości, wspomagają  odporność, pamięć i koncentrację. Ich udział w diecie warunkuje zdrowy i harmonijny rozwój szczeniąt.

Śledzie są szczególnie bogate w kwas eikozapentaenowy (EPA) niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Pomaga zapobiegać chorobom serca oraz regulować ciśnienie tętnicze. Ponadto przeciwdziała stanom zapalnym w stawach oraz wspomaga pracę oczu. Wysoka zawartość kwasu EPA oraz witamin A i E zwanymi witaminami młodości sprawia, że śledź jest składnikiem diety, który bezwarunkowo powinien zagościć w misce każdego psiego seniora. 

Śledzie odznaczają się nie tylko wysoką zawartością  kwasów omega 3, ale stanowią także źródło pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka. Dostarczają witamin B6 oraz B12 jak również żelaza, cynku, miedzi oraz fosforu i jodu.

Jak więc słusznie można zauważyć tłusty śledź to wyjątkowy, morski rarytas wspomagający zdrowie i młodość. Nic więc dziwnego, że znalazł się w menu  jako jeden z głównych składników naszych Bałtyckich karm jakości super premium.